KAMPINOSKI SZLAK ROWEROWY
KAMPINOSKI SZLAK ROWEROWY

Ten szlak rowerowy - znaki zielone z sylwetką roweru - ma długość 144,5 km i przebiega po zewnętrznym obrysie granic Kampinoskiego Parku Narodowego. Główny szlak zielony, otaczający całą Puszczę, można przejechać jednego dnia, ale jest to wycieczka dla wytrawnych rowerzystów o bardzo dobrej kondycji. Lepiej Kampinoski Szlak Rowerowy przejechać w dwa lub trzy dni. Na trasie można znaleźć sporo miejsc, gdzie można przenocować z rowerem. Wyznaczono też żółte szlaki łącznikowe, są to ścieżki rowerowe dzięki którym można skrócić swoje wycieczki, a także połączyły one miejscowości położone wokół Kampinoskiego Parku Narodowego z głównym szlakiem rowerowym prowadzącym przez puszczę. Rowerowe szlaki łącznikowe pozwalają na dojazd rowerem do miejscowości położonych w głębi puszczy oraz do stacji kolejowych. Przebieg tras zaprojektowano tak, by rowerzyści mogli dojechać do najbardziej wartościowych przyrodniczo zakątków i zobaczyć najcenniejsze zabytki położone na terenie puszczy i jej otuliny. Projektanci tras pomyśleli także o mieszkańcach warszawskiego Tarchomina, którzy dzięki połączeniu promowemu z Burakowem mogą szybko znaleźć się w Puszczy Kampinoskiej.



Kampinoski Szlak Rowerowy startuje z parkingu w Wólce Węglowej, prowadzi przez Laski do Lipkowa. Do zwiedzenia dworek, kościół i park z XVIII wieku. Dalej, drogami wiejskimi, do Zaborowa, gdzie warto odwiedzić cmentarz wojenny w Uroczysku Wikotrów oraz kościół i plebanię z XVIII wieku. Z Zaborowa przez Leszno - tu pałac, park oraz Lesznowska Topola jest to najgrubsze drzewo w Polsce - do osady puszczańskiej Granica. W Granicy mieści się Muzeum Puszczańskie Kampinoskiego Parku, park etnograficzny, ścieżka przyrodnicza oraz cmentarz wojenny. Następny przystanek to Żelazowa Wola - miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, dwór i park. Stąd do Tułowic, gdzie warto obejrzeć dwór i park z XIX wieku, aktualnie własność prywatna. Następnie przez Śladów, Nowiny do Leoncina, gdzie urodził się pisarz Isaak Bashevis Singer. Dalsza część trasy prowadzi przez Cybulice Duże, Kaliszki do Palmir. Tu znajduje się Cmentarz - miejsce pamięci narodowej z grobami ponad 2 tysięcy ofiar terroru hitlerowskiego, zamordowanych w okolicznych lasach w latach 1939 - 1941. Ostatni odcinek to 15 km do miejsca startu w Wólce Węglowej.

0,0 km - Wólka Węglowa, uroczysko Opaleń
7,5 km - Lipków, Mariew
22,0 km - Zaborów, Zaborówek, uroczysko Zielona Karczma
31,0 km - Leszno, Łubiec, Posada Łubiec
47,5 km - Granica, ośrodek dydaktyczno-muzealny KPN, Grabnik, uroczysko Przyćmień, Mokas
61,5 km - Żelazowa Wola, muzeum Chopina, Wólka Smolana
75,0 km - Brochów
81,5 km - Tułowice, nadleśnictwo Kromnów, Piaski
97,5 km - Nowiny
98,5 km - Piaski Królewskie, Poleskie Dęby, Nowy Wilków
110,5 km - Leoncin, Teofile, Jakubowszczyzna
119,0 km - Cybulice Duże, Czeczotki
126,0 km - Małocice
133,5 km - Palmiry, wieś
137,5 km - Sadowa
139,0 km - Dziekanów Leśny
141,0 km - Dąbrowa Leśna "Biały Domek"
142,0 km - Dąbrowa Leśna
144,5 km - Wólka Węglowa, uroczysko Opaleń

Kampinoski Szlak Rowerowy startujący z parkingu w Wólce Węglowej łączy się w Łomiankach z trzema szlakami rowerowymi, którymi można dotrzeć do pętli z Warszawy. Są to: Lewobrzeżny Rowerowy Szlak Wisły - oznaczenia niebieskie, prowadzący wzdłuż rzeki na południe do Warszawy oraz czerwony Bielański Szlak Łącznikowy z KPN i zielony Bielański Szlak Łącznikowy z KPN. Poniżej schemat sieci tras rowerowych na terenie warszawskiej dzielnicy Bielany.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz